Filmy historyczne / Recenzje

Opowieść o Walecznym Sercu, czyli łyk historii w filmowym opakowaniuPowiązane...Mela Gibson jest znanym aktorem, który pojawił się w wielu filmach. Gibson zapisał się na kartach kinematografii również jako reżyser oraz producent filmowy, a spod jego ręki wyszedł m.in. „Braveheart”, bardzo ważny dla Szkotów film. A o czym – ktoś zapyta?

 
Gibson, tworząc „Waleczne Serce” ‘odkurzył’ zapomnianą przez świat postać Williama Wallace’a, szkockiego bohatera narodowego. A czym ten Wallace zasłużył sobie na takie miano – znów ktoś zapytał? Ano — tak w wielkim skrócie – Wallace u schyłku XIII wieku dał się porządnie we znaki Anglikom, którzy – gdy w końcu zdołali go pojmać – odebrali mu życie w wyjątkowo okrutny sposób. Jednak nie uprzedzajmy faktów…
 

Zniewolona przez Anglików Szkocja

braveheart-1Plakat filmowy promujący „Waleczne Serce”
 
„Braveheart” opowiada nam niezmiernie wzruszającą historię: mamy oto piękną, acz zniewoloną przez Anglików Szkocję oraz jednego z jej mieszkańców – niejakiego William Wallace, który po traumatycznych przeżyciach w dzieciństwie wychowywał się w domu wujka.
 
Poznajemy go, gdy wraca w rodzinne strony i spotyka swą dziecięcą miłość, śliczną Murron. Jak to jest do przewidzenia – w myśl zasady, że stara miłość nie rdzewieje, młodzi zaczynają się potajemnie spotykać, co owocuje również potajemnie zawartym ślubem. Niestety – Murron ginie z rąk angielskich żołnierzy, co doprowadza do szaleństwa Williama.
 
W akcie rozpaczy Wallace atakuje – z pomocą innych mieszkańców wioski — pobliską warownię i pokonawszy żołnierzy rusza dalej… Po spektakularnym zwycięstwie pod Sterling, w wyniku spisków i knowań Wallace zostaje pojmany i stracony w wyjątkowo okrutny sposób.
 
Film, prawdziwy wyciskacz łez, zilustrowany przepiękną muzyką, zdobył aż 5 Oscarów w 1996 roku, a przy okazji przypomniał postać Wallace’a – którego życie wyglądało nieco inaczej, niż pokazał to Gibson.
 

A jak bardzo inaczej?

 
Na przykład nie do końca wiadomo, jak rzeczywiście wyglądało dzieciństwo Wallace’a. Różni historycy podają także rozmaite przyczyny podjęcia przez Wallace’a ataku na Anglików – choć istnieje prawdopodobieństwo, że faktycznie powodem była chęć zemsty za zabicie ukochanej.
 
Gibson również nieco inaczej ukazał przebieg walk pomiędzy Szkotami oraz Anglikami, nie wspomniał nic o próbach Wallace’a pozyskania międzynarodowego wsparcia dla sprawy szkockiej.. No cóż, świat filmu rządzi się swoimi prawami i trudno oczekiwać, by wiernie odwzorowywał czyjeś życie.. Niemniej jednak Mel Gibson zrobił dobrą rzecz: dał światu wspaniały film oraz przypomniał Szkotom o ich walecznych przodkach.
 

Zwiastun filmu z 1995 roku

 


Powiązane...Komentarze

 • Marta napisał(a):

  Film piękny. Za każdym razem, jak oglądam – płaczę jak małe dziecko. Wielki był mój szok, kiedy dowiedziałam się tuż po pierwszym seansie, że prawda znacznie się różni od wizji Gibsona. Ciekawy artykuł o Williamie można przeczytać tutaj:

  http://wmrokuhistorii.blogspot.com/2013/09/william-wallace-waleczne-serce-szkocji.html

  Mi jednak nie przeszkadza tak wiele różnic. Ważne, że film jest wzruszający i pozwala na 3 godziny „odpłynąć” do krainy wrzosów i kiltów…

 • Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


  HW5M (Historia w 5 minut) - podróż przez historię


  Reklama

  Wykłady historyczne

  Żeby przejść do pełnej playlisty, kliknij w logo youtube na wideo lub lista wykładów.

  Kanał Historya.pl
  Kanał historya.pl na youtube zawiera uporządkowaną kolekcję wykładów, filmów dokumentalnych, archiwalnych oraz fabularnych związanych z tematyką historii. Staram się selekcjonować najlepsze materiały.